Powiększ tekst
plakat

Dni Odysei w Poznaniu, w ramach ogólnoeuropejskiego Festiwalu Odyssee 24!

23.03 – 24.03.2017
Biblioteka Raczyńskich, sala 1, pl. Wolności 19, Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Biblioteka Raczyńskich, Instytut Filologii Klasycznej UAM oraz Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego zapraszają na "Dni Odysei", które odbędą się w dniach 23-24 marca
w Poznaniu, w ramach ogólnoeuropejskiego Festiwalu "Odyssée 24!".

W tym samym czasie, w wielu krajach Europy, m.in. we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach i na Łotwie, a także w Kanadzie, Australii i Maroku czytelnicy zgromadzą się wokół Homerowego eposu. Czytaniu dzieła towarzyszyć będą wykłady, happeningi i  wystawy.   
W Salonie Mickiewicza, w Collegium Maius, 23 marca odbędzie konferencja z udziałem międzynarodowych gości  zatytułowana "The man of many moves". Some aspects of Homer's Odyssey and its reception.

Następnego dnia, 24 marca, również w Collegium Maius, studenci przeczytają fragmenty Odysei w różnych wersjach językowych. O godz. 12.15 w Bibliotece Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej zostanie otwarta wystawa pt. "Wokół Homerowej Odysei", podczas której będą prezentowane edycje tekstu Odysei, przekłady, komentarze, opracowania i słowniki, a także albumy i ilustracje związane
z eposem.

24 marca, o godz. 16.00, "Dni Odysei" przeniosą się do Biblioteki Raczyńskich, gdzie rozpocznie się publiczne czytanie Odysei. Księgę V (Odyseusz u Kalypso) czytać będą wykładowcy i studenci Instytutu Filologii Klasycznej UAM, goście oraz aktorzy Teatru Studenckiego "Sfinga". Nie zabraknie słowa wstępnego, które wygłosi prof. Krystyna Bartol, oraz fragmentów oryginalnej wersji w wykonaniu prof. Jerzego Danielewicza oraz prof. Gersona Schade.

O godz. 18.00 Biblioteka zaprasza na wieczór z Odyseją, podczas którego Księgę VI (spotkanie Odyseusza  z Nauzykaą) przeczytają Marek Krajewski oraz Jerzy Zelnik. Wybór gości nie był przypadkowy. Jerzy Zelnik jest nie tylko najbardziej znanym polskim faraonem, ale także uznanym interpretatorem tekstów klasycznych; aktor brał udział m.in. w Festiwalu Sztuka Słowa-Verba Sacra, Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz spotkaniach Salonu Poezji. Marek Krajewski najlepiej znany jest jako autor kryminałów, ale jest także filologiem klasycznym, a zanim został "zawodowym pisarzem" przez wiele lat pracował w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Baner
plakat Pobierz baner (JPEG, 70,44 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR