Festiwal Słuchowisk to wydarzenie prezentujące nowe, oryginalne podejście do formy słuchowiska. Formy teatralne najczęściej kojarzone z produkcjami dramatycznymi dla radia opartymi na słowie, dźwiękach i muzyce tu stały się punktem wyjścia do realizowania różnych działań w przestrzeni publicznej z poszerzonymi sposobami ich odbioru.
Program festiwalu jest nastawiony na prezentację głównie premierowych realizacji angażujących przedstawicieli poznańskich środowisk twórczych - dramatopisarzy, kompozytorów, reżyserów, realizatorów dźwięku i aktorów.
Festiwal Słuchowisk prezentuje zjawiska na pograniczu site-specific, sound art oraz teatru i performansu. W projekcie swoją dźwiękową aurą na chwilę odzyskają nieczynne, opuszczone miejsca, takie jak dawny Dworzec PKP czy szpital przy ul. Szkolnej. Jedyna w programie realizacja dla dzieci, Pręcik, odbędzie się w miejscach tętniącym życiem - w prywatnym mieszkaniu i w działającym szpitalu.
Projekt jest w znacznej mierze esencją formy dramatycznej, gdyż operuje słowem, znaczeniami, kontekstami, ale jednocześnie równie mocno oddziałuje sferą dźwiękową i muzyką, przenosząc bardzo skutecznie odbiorczynie i odbiorców w "inną rzeczywistość".
Pomysłodawcami Festiwalu Słuchowisk są: Anna Szamotuła, Maria Marcinkiewicz-Górna oraz Patryk Lichota.
Program:
14.10.
- g. 20 - Stupor - dawny szpital im. J. Strusia przy ul. Szkolnej;
15.10.
- g. 12 - Pręcik - prywatne mieszkanie i Szpital im. Fr. Raszei;
- g. 17 - Silent Tarot - dawny Dworzec Poznań Główny;
- g. 21 - Bajki dla wszystkich i dla nikogo - Centrum Amarant;
16.10.
- g. 12 - Pręcik - prywatne mieszkanie i Szpital im. F. Raszei;
- g. 17 - A byk andaluzyjski stoi bezużytecznie na polskiej łące, choć sił mu nie brak - Centrum Amarant.
Wydarzenia towarzyszące:
g. 12 - 22 - instalacja wideo - dźwiękowa: Bôłt Records | Audioteka | Hubert Wińczyk | Patryk Lichota| Centrum Amarant |czynne w trakcie całego festiwalu | codziennie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.