Wykład - Prawo a dyskryminowanie
Czym jest "dyskryminacja"? Czy samo prawo może dyskryminować? Czy cudzoziemcy są w Polsce dyskryminowani?
Czy wymaganie od cudzoziemców zezwolenia na pracę to dyskryminacja? A co z umieszczeniem ich za kratami w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców? Czy cudzoziemcy powinni zarabiać tyle samo co polscy pracownicy? A czy powinni mieć prawo do korzystania z pomocy społecznej w naszym kraju?
W powszechnym przeświadczeniu, kiedy myślimy o prawie w kontekście dyskryminacji, szukamy w nim sposobów i środków ochrony przed tym zjawiskiem. Uciekamy się niejako pod ochronę prawa. I rzeczywiście może ono pełnić taką funkcję, co więcej wykształciła się nawet cała odrębna gałąź prawa - prawo antydyskryminacyjne, które w pewnym zakresie chroni przebywających w Polsce cudzoziemców.
Jednakże na relację prawo versus dyskryminacja można też spojrzeć od innej strony. Bywa bowiem tak, że prawo jest ślepe na nierówne traktowanie, gdyż odpowiednie przepisy - wbrew społecznemu poczuciu sprawiedliwości czy słuszności - nie postrzegają określonych sytuacji jako dyskryminujących.
Prowadzący: dr Witold Klaus - pracuje w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, autor wielu prac z zakresu kryminologii, sprawiedliwości naprawczej, praw człowieka, migracji i uchodźstwa.
Wykład jest częścią cyklu spotkań poświęconych tematyce uchodźczej i migracyjnej organizowanych przez Centrum Badań Migracyjnych.
Wstęp wolny.