Festiwal Pora na Skandynawię
PORA NA SKANDYNAWIĘ 2016 - ISLANDIA WCZORAJ I DZIŚ
Cykl spotkań, warsztatów i filmów. Przed nami 14 dni kinowej uczty,
w ramach festiwalu Ultima Thule. Więcej o repertuarze kina skandynawskiego tutaj
Harmonogram spotkań i warsztatów:
"ISLANDZKI - CZY NAPRAWDĘ TAKI TRUDNY?" - prowadzenie: dr Przemysław Czarnecki (Katedra Skandynawistyki UAM)
Piątek, 26 lutego, g. 17, Collegium Novum (Wydział Neofilologii UAM) - Katedra Skandynawistyki, IIp., sala 204A, wstęp wolny - obowiązują zapisy. Prosimy zgłaszać chęć uczestnictwa na adres: przcza@amu.edu.pl
WIECZÓR Z EDDĄ POETYCKĄ
Wieczór poetycki poświęcony "Eddzie poetyckiej" - zbiorowi pieśni o skandynawskich bogach i bohaterach oraz autorce jej polskiego przekładu - Apolonii Załuskiej-Strömberg.
Podczas wieczoru usłyszymy Pieśni Najwyższego (Hávamál) w interpretacji Wojciecha Żołądkowicza, aktora filmowego i teatralnego (Teatr Studio w Warszawie) oraz lektora. Recytacji towarzyszyć będą specjalnie skomponowane utwory muzyczne autorstwa Bartosza Szurika oraz pokaz zdjęć islandzkiej przyrody wykonanych przez Patrycję Makowską.
Wtorek, 1 marca, g. 17.00, Sala Audiowizualna (CK Zamek) - wstęp wolny
SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI "SAGI ISLANDZKIE. ZARYS DZIEJÓW LITERATURY STARONORDYCKIEJ" - z udziałem autorów: - prof. Dominiki Skrzypek (Katedra Skandynawistyki UAM) i dr. Przemysława Czarneckiego (Katedra Skandynawistyki UAM). Prowadzenie: dr Jakub Morawiec (Uniwersytet Śląski) - współredaktor, a także autor.
Piątek, 4 marca, g. 18, Sala Prób (CK Zamek) - wstęp wolny
GWIAZDA PÓŁNOCY - warsztaty robienia na drutach - Stickcafé
Prowadzenie: Dominika Skrzypek (Katedra Skandynawistyki UAM)
Zgodnie ze skandynawską tradycją zapraszamy na stickcafé, warsztaty dziewiarskie połączone z pogaduszkami przy kawie i ciastkach. W ramach warsztatów poznamy ażurowy wzór Gwiazda Północy oraz krótką historię dziewiarstwa w Skandynawii.
Należy przynieść własne druty (rozmiar 4-5,5, istnieje możliwość kupna drutów na miejscu) i ew. szydełko.
Warsztaty przeznaczone są dla osób o średnim stopniu zaawansowania, które radzą sobie dobrze z czytaniem schematów wzorów, przerabianiem oczek prawych i lewych, narzutów, dwóch oczek razem na prawo itp.
Sobota, 5 marca, g. 11-13.00, sklep z włóczką Moher, ul. Ratajczaka 8
Zapisy: sylwias@amu.edu.pl
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 30 zł (opłata obejmuje włóczkę potrzebną do wykonania wzoru oraz poczęstunek: kawa+ciastko). Wpłaty należy dokonać na konto sklepu Moher: 18 1910 1048 2202 4794 0149 0001, w tytule przelewu pisząc Pora na Skandynawię.
Liczba miejsc ograniczona.
[Stickcafé]
Podobno pierwszym Skandynawem, który nosił dziergane skarpety był król Eryk XIV. Jest to tylko legenda, gdyż dziewiarstwo pojawiło się w Skandynawii już na początku XVI w. i szybko zostało zaadaptowane do dostępnych materiałów i potrzeb, między innymi przez charakterystyczne wzory w dwóch-trzech kolorach, z motywem gwiazdy, podobne zresztą do wzorów góralskich.
TANDEMEM WOKÓŁ ISLANDII - spotkanie podróżnicze
Środa, 9 marca, g. 19, Nowe Kino Pałacowe (CK Zamek)
Bilety: 5 zł
SKANDYNAWSKI STOLIK KSIĄŻKOWY - Bookowski. Księgarnia w Zamku (w CK Zamek) - Książki skandynawskie i o Skandynawii.
POKAZY FILMÓW ISLANDZKICH
- w ramach cyklu Ultima Thule - na krańcu świata
oprac.LT