Laboratorium Świętego Mikołaja
Laboratorium Świętego Mikołaja działa w grudniowe i styczniowe weekendy 5-6.12.15,
- 12-13.12.15,
- 19-20.12.15,
- 9-10.01.16,
- 16-17.01.16,
- 23-24.01.16,
- 30-31.01.16
W grudniu i styczniu będzie można zajrzeć do specjalnie na ten czas przygotowanego Laboratorium Świętego Mikołaja. Na młodych odkrywców będą czekać tematyczne eksperymenty i zajęcia związane z chemią i Świętami Bożego Narodzenia. Poznaj chemię tych Świąt!
Animatorzy Laboratorium Wyobraźni specjalnie dla swoich gości przygotowali niecodzienny pakiet doświadczeń chemicznych. Wszyscy, którzy odwiedzą Laboratorium Wyobraźni w grudniu i styczniu będą mieli okazję wykonać tajemniczą, niewidzialną kartkę świąteczną, której ozdoby dopiero po użyciu np. soku z buraka lub czarnej jagody stają się widoczne. Poznają także sposób na wykonanie własnej, całkowicie naturalnej glicerynowej gwiazdki i dowiedzą się, kiedy, jak i dlaczego styropianowa bombka znika.
Przy okazji dobrej zabawy dzieci poznają prawa chemii i fizyki. Każde z doświadczeń wiąże się bowiem z poważną nauką, przekazaną w przyjazny i dostępny sposób. Podczas tworzenia niewidzialnej kartki świątecznej młodzi odkrywcy dowiedzą się, jak działają wskaźniki chemiczne i jak je rozróżniamy. Znikające bombki i ozdoby świąteczne pozwolą wyjaśnić wpływ rozpuszczalników organicznych na polimery styropianowe. Innym doświadczeniem, tłumaczącym wykorzystywanie przez rośliny ciśnienia turgorowego do utrzymywania kształtu, będzie tworzenie "pierwszej gwiazdki" z zapałek. Dodatkowo w Planetarium Laboratorium Wyobraźni zaplanowało przed pokazami projekcję wigilijnego nieba. Będzie można zobaczyć układ planet i gwiazd dokładnie taki, jaki nad Poznaniem widać w wieczór wigilijny 24. grudnia. Astronom wyjaśni i podpowie, jak i gdzie szukać pierwszej gwiazdki w Wigilię Bożego Narodzenia.
Konieczna jest rezerwacja biletów na https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/
WAŻNE: między 21 grudnia 2015 roku a 3 stycznia 2016 roku (przerwa świąteczna) Laboratorium Wyobraźni będzie nieczynne z powodu konserwacji eksponatów.
Zobacz https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/strona/o-laboratorium