Druga edycja Festiwalu Opera Know-how
Czy opera może być modna? Druga edycja Festiwalu Opera Know-how już w sierpniu
Tematem drugiej edycji Festiwalu Opera Know-how będzie obchodzone w tym roku 250-lecie teatru publicznego w Polsce. W programie znalazły się m.in. bezpłatne spektakle operowe, projekcje filmowe, warsztaty dla dzieci, dyskusje i spotkania. Festiwal zakończy pokaz mody w fontannie na placu Wolności.
Program festiwalu został zbudowany wokół Wojciecha Bogusławskiego i Stanisława Moniuszki - ojców polskiej opery narodowej. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie premiera opery Antreprener w kłopotach z muzyką włoskiego kompozytora Domenico Cimarosy - dzieło, które przyniosło Bogusławskiemu-libreciście niezwykłą popularność, a potem popadło w niemal całkowite zapomnienie. Reżyserka spektaklu Zuzanna Głowacka oraz dramaturg Daniel Stachuła rekonstruują zaginione libretto na podstawie zachowanych recenzji, listów i wspomnień z tamtego okresu. Ich poszukiwania nie mają jednak antykwarycznego charakteru. Twórcy wpisują komiczną operę Bogusławskiego i Cimarosy we współczesny kontekst kulturowy. Premiera opery obędzie się 29 sierpnia o godz. 20 w Teatrze Polskim w Poznaniu.
Podczas festiwalu premierę będzie miało pierwsze w Polsce performatywne czytanie libretta. Reżyserka Aleksandra Skorupa odkryje przed widzami ponadpolityczny potencjał libretta Herminii i Amazonek Bogusławskiego (28 sierpnia, godz. 20, Sala Wielka CK Zamek).
Śpiewniki domowe będą powrotem do idei Stanisława Moniuszki - domowego muzykowania. Scenerią czterech reżyserowanych koncertów są prywatne mieszkania przy ulicy Święty Marcin. Muzyka Moniuszki pojawi się także na wielkim ekranie. Podczas wieczoru filmowego otwierającego festiwal widzowie obejrzą dwa rzadko pokazywane filmy - Bajkę Andrzeja Munka, dokument o koncercie Orkiestry Filharmonii Warszawskiej w Klubie Fabrycznym fabryki URSUS, a także Overture to Glory Maxa Nossecka z 1940 roku o żydowskim kantorze z Wilna marzącym o występie w Operze Narodowej w Warszawie. Operze narodowej poświęcony będzie przygotowany we współpracy z MPK Poznań i Uniwersytetem Artystycznym mural, który powstanie na przystanku PST przy Alejach Solidarności.
Ważne miejsce w programie Festiwalu Opera Know-how zajmują wydarzenia dla dzieci. Spektakl Moniuszko, powiedz mi coś na uszko to widowisko z pogranicza teatru tańca i plastycznego oparte na motywach muzycznych z muzyki Stanisława Moniuszki opowiedziane dźwiękiem, ruchem i obrazem (29 sierpnia, godz. 10 i 12, Teatr Animacji). Dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach animacji poklatkowej prowadzonych przez Justynę Radziej z łódzkiego studia SeMaFor (20-22 sierpnia, Concordia Design), szycia kostiumu teatralnego dla dzieci i rodziców (30 sierpnia, godz. 11, plac Wolności) i zajęć z didżejskiego remiksowania utworów Moniuszki (27-29 sierpnia, Nowa Czytelnia). Specjalnym projektem są Pluski / Blaski - tygodniowe warsztaty dla dzieci z domu dziecka w Pleszewie, które pod okiem instruktorów odkryją twórczy potencjał pieśni Złota rybka Moniuszki. Efektem warsztatów będzie film dokumentalny, którego premiera odbędzie się pierwszego dnia festiwalu.
Wydarzeniem wieńczącym festiwal będzie pokaz mody inspirowanej kostiumem operowym w przestrzeni fontanny na placu Wolności (30 sierpnia, godz. 21). Moda będzie jednym z głównych wątków tegorocznego programu. Oprócz pokazu modowy program festiwalu tworzą wystawa strojów operowych w Bibliotece Raczyńskich (26 sierpnia - 6 września, Biblioteka Raczyńskich) oraz dyskusja o operowym dress code (30 sierpnia, godz. 18.30), w której udział wezmą polscy projektanci, blogerzy i dziennikarze.
Festiwal będzie trwał od 26 do 30 sierpnia. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Zapisy na warsztaty pod adresem mailowym warsztaty@operaknowhow.pll. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.operaknowhow.pl.