Wystawa - Mladen Bizumic - Bankruptcy and Reorganisation
Wystawa "Bankruptcy and Reorganisation" Mladena Bizumica jest pierwszą indywidualną wystawą artysty w Polsce.
Na wystawie artysta zaprezentuje prace stanowiące ostatni etap projektu fotograficznego poświęconego produktom marki Kodak. Bizumic, w serii fotografii, publikacji, obiektów, kolaży, jakie składają się na ten długofalowy i wielowątkowy projekt, "obrabia" wycinki historii materialnej firmy Eastman-Kodak, pokazując, jak niebywały wpływ wywarł ów najpopularniejszy producent materiałów fotograficznych na współczesną kulturę wizualną.
Tytuł wystawy, "Bancruptcy and Reorganisation" (Bankructwo i reorganizacja), odwołuje się do najnowszej historii Kodaka, który w roku 2012 (po ponad 130 latach działalności) ogłosił upadłość i wszedł na drogę restrukturyzacji mającej umożliwić utrzymanie się na rynku fotograficznym. Paradoksalnie, do upadku firmy przyczynił się postęp w dziedzinie fotografii cyfrowej, która to technologia narodziła się właśnie w laboratoriach Kodaka. Artystę interesuje ów moment odejścia od procesów foto-chemicznych i "przestawienia się" współczesnej fotografii na produkcję cyfrową. Bizumic, podczas swojej niedawnej wizyty w Rochester, siedzibie firmy Kodak, przeprowadził wywiad z legendarnym wynalazcą fotograficznego aparatu cyfrowego, Stevenem Sassonem, który pracował dla Kodaka od lat 70. Wywiad ten artysta potraktował jako oś wizualnej wypowiedzi, wokół której zbudowana została poznańska wystawa. Także tu, jak i w większości realizowanych przez Bizumica wystaw, materiał artystyczny potraktowany został z jednakową wagą, jak sam sposób jego prezentacji.
Projektując swoją wystawę w Poznaniu, artysta odnosi się do architektury Galerii Fotografii pf i narzucanej przez tę architekturę linearności ekspozycji. Bizumic "rzuca wyzwanie" klasycystyczno-brutalistycznej kolumnadzie stanowiącej charakterystyczny rys galerii, i nadbudowuje jej nowa strukturę - wprowadza nowy porządek wystawienniczy. W tak stworzoną ramę wprowadza następnie kolejne ramy, w które oprawione zostały fotografie, potraktowane tu jako dobra konsumpcyjne. Obok tak wystawionych "towarów" artysta pokazuje te same odbitki zmielone w fotograficzne confetti - dobra zdezintegrowane, pozbawione swojej "naddanej" ponadmaterialnej wartości.
Galeria Fotografii pf, cena biletu: 2, 3 zł, wernisaż: 19.09. g. 19.