DKF Kamreka Zuzanna Solakiewicz - "15 stron świata" i spotkanie z reżyserką
Cykl: Spotkania z twórcami kina polskiego
Prelekcja - projekcja - dyskusja
bilety 12 zł
Zuzanna Solakiewicz- "15 stron świata" i spotkanie z reżyserką "15 stron świata" to kreacyjny dokument, o wyobraźni i o dźwięku, który prowadzi nas w nieodkryte dotąd rejony. O dźwięku zobaczonym i dotykalnym. O wyobraźni, która zaprosi widza do odkrycia nieznanych stron świata, kiedy tylko oczy podążą za tym, co usłyszane. Przewodnikiem po tym świecie będzie Eugeniusz Rudnik, wielki archeolog dźwięku, eksperymentujący ze znajdowaniem nowych dróg opisywania miłości i całej reszty odwiecznych ludzkich dramatów.
Film otrzymał nagrody:
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno 2014
- Nagroda Główna Tygodnia Krytyki Filmowej - Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce
- 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - Wyróżnienie Specjalne
Eugeniusz Rudnik zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej. Członek legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ'ów. W czasach, gdy muzykę elektroniczną tworzyło się na sprzęcie rodem z naukowego laboratorium, pokazał jak za jej pomocą dotrzeć do drugiego człowieka i o nim opowiedzieć. "15 stron świata" stanowi próbę usłyszenia wzrokiem jego muzyki. Podążając za rytmem architektury, ruchem ludzkiego ciała, pulsującym tętnem przyrody, na nowo odkrywamy otaczającą nas rzeczywistość. Dotykamy dźwięk! Ruchome obrazy ukazują cud, który spełnił się w epoce magnetofonów i zniknął wraz z nadejściem komputerów. Wyrażają zachwyt nad wspaniałą erą analogową i potrzebą eksperymentu - odkrywaniem nieznanych rejonów, badaniem granic, nieustannym szukaniem nowych środków wyrazu.
Zuzanna Solakiewicz
Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała reżyserię filmową w Sam Spiegel Film & TV School w Jerozlimie i w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka esejów historycznych i antropologicznych. W 2009 roku wyreżyserowała przedstawienie dla dzieci "Wielka kariera krowy Andżelajny". Autorka filmów dokumentalnych prezentowanych na międzynarodowych festiwalach "Kabaret Polska" (2008), "Tak, to jest" (2010), "Jorcajt" (2012).
Zobacz www.kinomuza.pl