Powiększ tekst
Foto

Wystawa: Biskupin - miejsce magiczne

01.09 – 26.09.2014
Muzeum Archeologiczne, Pałac Górków, ul. Wodna 27, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Autorską ekspozycję fotografii Marka Skubisza, ukazującą inne oblicze najbardziej znanej pradziejowej osady obronnej w Polsce. Wystawa wpisuje się w szereg organizowanych w naszym muzeum imprez kulturalnych związanych z obchodami "Roku Józefa Kostrzewskiego".

Jest to autorska ekspozycja fotografii Marka Skubisza - absolwenta historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownika Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Skubisz zainteresowany jest dawnym rzemiosłem - powroźnictwem - zgłębia wiedzę na jego temat i propaguje ją, prowadząc pokazy historyczne w kraju i za granicą.

Twórca realizuje artystyczne aspiracje w fotografii, szukając piękna i ciekawych kompozycji w naturze. Swoje prace prezentował na wystawach Grupy Twórców "Art.-Klub" w Wieliczce, którego jest członkiem od 2009 roku, oraz na  indywidualnych i zbiorowych wystawach fotograficznych w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

***

W 2014 przypada setna rocznica zatrudnienia profesora Józefa Kostrzewskiego (1885-1969) -  wybitnego archeologa i muzealnika polskiego - w Muzeum im. Mielżyńskich w Poznaniu. Pragnąc uczcić owo wydarzenie, Muzeum Archeologiczne, jako kontynuator owej szacownej instytucji, wyszło z inicjatywą ogłoszenia roku 2014 "Rokiem Józefa Kostrzewskiego" i przeprowadzenia w tym czasie cyklu imprez naukowych i edukacyjnych łączących się z życiem i działalnością tego wielkiego uczonego. Jednym z elementów jest właśnie wystawa "Biskupin - miejsce magiczne".

Profesor Kostrzewski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich archeologów XX wieku. Największy splendor i uznanie całego archeologicznego świata przyniosły Mu badania reliktów osady obronnej w Biskupinie, która okrzyknięta została "polskimi Pompejami". Józef Kostrzewski znany jest także jako współzałożyciel Uniwersytetu Poznańskiego i twórca tzw. poznańskiej szkoły archeologicznej. Spod jego pióra wyszło 1200 prac naukowych i popularno-naukowych.

Baner
Foto Pobierz baner (JPEG, 198,79 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR