wyk

W trakcie wykładu tytułowy dom Augusta Cieszkowskiego (1814-1894) zostanie przedstawiony jako przestrzeń jego życia, w której kształtowały się jego więzy rodzinne i społeczne, siła ducha i charakteru, kultura i cnoty obywatelskie, tożsamość narodowa i religijna, odpowiedzialność za człowieka, ziemię oraz przyrodę. Ponadto dom ów zostanie ukazany jako rodnia myśli i czynu oraz, w szerszym kontekście, jako dom polski - dom europejski.

Prof. dr hab. Stanisław Kozłowski jest związany z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, gdzie przez wiele lat kierował Katedrą Łąkarstwa. Dyscypliną naukową realizowaną przez Profesora w sferze badawczej i dydaktycznej oraz stanowiącą jego życiową pasję jest łąkarstwo. Efektem jego pracy naukowej są liczne prace publikowane w różnorodnych czasopismach naukowych. Wśród ważniejszych pozycji książkowych, których jest współautorem są: Trawy polskie, Polska księga traw, Wielkopolska - nasza kraina, Przyroda Wielkopolski. Pełni funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Łąkarskiego. Od dawna jest członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Profesor Stanisław Kozłowski jest również autorem wierszy, artykułów i esejów literackich. Szczególnymi pozycjami jego autorstwa z kręgu poezji przyrodniczej są dzieła Trawne oracje oraz Pochwała łąkowego stworzenia. Do poetyckich prac należy również tomik Nasz Ojcze napisany dla uczczenia filozofa i przyrodnika Augusta Cieszkowskiego, któremu będzie poświęcony ów wykład.