Świeto ul. Żydowskiej
Już 10 i 11 maja poznańska dzielnica żydowska ponownie ożyje dzięki drugiej edycji Święta Ulicy Żydowskiej, która w tym roku będzie wyjątkowa, bo połączona z obchodami 66. rocznicy powstania państwa Izrael. Wydarzenie jest organizowane przez poznańską Gminę Żydowską, Stowarzyszenie Ulica Żydowska, Radę Osiedla Stare Miasto oraz Miasto Poznań, którzy na spot6kaniu w czwartek, 24 kwietnia, zdradzili jak będzie wyglądał tegoroczny program obchodów.
Twórcza sobota
W sobotę w programie znajdą się m.in. zwiedzanie dawnej Osady Świętego Gotarda i dawnej dzielnicy żydowskiej oraz okolicznych kościołów, wystawa historyczna "Miejsca, ludzie, ślady... Nieistniejąca dziś dzielnica żydowska w Poznaniu" i "Twórcze Targowisko" - warsztaty rękodzieła, na których zarówno dzieci, jak i dorośli nauczą się tkać i szyć koronki, a także wspólnie przygotują ceramiczną makietę miasta. - Szczegółowy program warsztatów i możliwość zapisania się na nie znajduje się na naszej stronie internetowej - zachęca Marta Fekner z Twórczego Targowiska. Jak mówi, zapisywać się warto, bo na kilkunastu warsztatach znajdzie się miejsce dla całych rodzin, łącznie 150 osób będzie mogło wziąć w nich udział.
Muzyczna niedziela
Z kolei w niedzielę dzielnica będzie rozbrzmiewała tysiącem dźwięków. Sercem wydarzenia będzie oczywiście sama ul. Żydowska ze sceną umieszczoną od strony ul. Stawnej. Na jej deskach wystąpią m.in. Trio Taklamakan i Trio Anatewka. - W ten sposób zaczniemy świętować ostrym uderzeniem muzycznym - mówi Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.
Kolejnym gościem na Żydowskiej będzie światowej sławy tenor Jacek Pazola, któremu na pianinie akompaniowała będzie poznańska pianistka Agnieszka Skorupa. Wystąpią artyści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego czy młodzieżowa orkiestra dęta i szkolny zespół wokalny ze Swarzędza.
Zainteresowani historią wysłuchają wykładu "Znani Poznaniacy pochodzenia żydowskiego" w klubie Van Gogh i "Historia Osady Świętego Gotarda i dawnej dzielnicy żydowskiej w Poznaniu" w Herbaciarni - Winiarni "Chimera". Na gości czeka również muzyczna niespodzianka, a w różnych punktach Starówki - grajkowie ze skrzypcami i akordeonami.
W wydarzeniu wezmą udział także przedstawiciel Miasta Ra'anana i Zvi Rav-Ner - ambasador Izraela w Polsce. - Chcemy pokazać dobre elementy porozumienia kultur, religii i narodów również w naszej skali mikro - tłumaczy Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.
Tradycyjnie, największą atrakcją będzie 200-metrowy wspólny stół, ustawiony wzdłuż ul. Żydowskiej, na którym znajdą się m.in. takie przysmaki jak bajgle, bułeczki, izraelskie wino czy śledź po żydowsku. - Każdy stół przyciąga i wiąże ludzi - mówi Ewa Kukla, przewodnicząca Stowarzyszenia Ulica Żydowska. Prócz darmowych przekąsek, goście będą mogli skorzystać także z ofert okolicznych kawiarni i restauracji, choć niestety żadna z nich nie ma w swojej ofercie typowej kuchni żydowskiej. Mają za to - na co zwracali uwagę uczestnicy konferencji - prawdziwie urokliwe ogródki na świeżym powietrzu, co niewątpliwie jest rzadkie jeśli chodzi o ścisłe centrum miasta.
Wstęp wolny.
Zobacz www.poznan.jewish.org.pl