Powiększ tekst
foto

3. FRIV Festival: Poznań-Paryż - co wyniknie ze wspólnej improwizacji?

25.10 – 28.10.2012
Poznań
Wstęp wolny
Opis

Pawilon Nowa Gazownia stanie się areną muzycznego starcia poznańskiej i paryskiej sceny muzycznej. 3. FRIV Festival - międzypaństwowe wydarzenie muzyki improwizowanej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Losowanie wyłoni koncertowe zestawienia. Będziemy świadkami uformowania się międzynarodowych duetów, triów i kwartetów. Artyści, którzy nigdy wcześniej nie spotkali się na scenie, staną przed zadaniem muzycznej komunikacji z wylosowanymi partnerami oraz z publicznością.

Przy wyborze ośmiu improwizatorów z Paryża organizatorzy kierowali się pragnieniem stworzenia warunków do niecodziennych wspólnych wariacji muzycznych. Usłyszymy dwóch twórców nietypowych instrumentów. Olivier Toulemonde, improwizuje używając zestawu sprężyn i przedmiotów. Pascal Battus wydobywa dźwięki z położonej na płasko gitary, którą otacza elektroniką, mikrofonami kontaktowymi i zgromadzonymi przedmiotami. Gratką mają być koncerty pionierów i ważnych postaci libańskiej sceny muzyki improwizowanej, występujących na co dzień we Francji: trębacza Mazena Kerbaja i gitarzysty Sharifa Sehnaoui.

Francuzów czeka zadanie współdzielenia sceny z ośmioma poznańskimi muzykami. Witold Oleszak, członek słynnej grupy Reportaż oraz zespołu RAL7024, skorzysta z fortepianu, fortepianu preparowanego, instrumentów własnej konstrukcji, także tych zepsutych oraz krawędzi ruiny. Skrzypaczka Anna Zielińska, mająca w dorobku kilkadziesiąt prawykonań utworów solowych i z elektroniką, koncertująca w Europie, Azji i obu Amerykach, pokaże jak w muzyce eksperymentalnej wykorzystać klasyczny instrument. Udział Łukasza Szalankiewicza  (alias Zenial), którego wcześniej usłyszeć można było na takich festiwalach jak Audio Art czy Unsound, a także jako autora projektów audiowizualnych w Galerii Kordegarda, CSW Zamek Ujazdowski czy Galerii Arsenał, jest gwarancją że nie zabraknie elektroniki na najwyższym poziomie.

Nazwiska pozostałych francuskich i polskich muzyków a także program festiwalu znaleźć można na: frivpoznan.pl. Na stronie również rozkład czwartego, dyskusyjno-filmowego dnia FRIV Festival. Zobaczyć będzie można m.in. A Sound Journey With Evelyn Glennie  (2004) - dokument rejestrujący roczną podróżą z głuchoniemą perkusistką, zdobywczynią nagrody Grammy Evelyn Glennie oraz Step Across the Border  (1990) - awangardowy film ukazujący pracę z muzyką mistrza improwizacji Freda Fritha.     

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

  • Koncerty, warsztaty, dyskusje - Pawilon Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1.
  • Projekcje filmów - Kluboksięgarnia Głośna, ul Św Marcin 30/8-9.
  • Klub festiwalowy - Strefa Kultywator, ul. Zielona 8.

FRIV Festival to seria wydarzeń muzyki improwizowanej. Co dwa lata poznańscy improwizatorzy spotykają się na scenie z muzykami z europejskich stolic  (w poprzednich edycjach z Berlina i Budapesztu). Dźwięk traktowany jest jako medium międzyludzkiej i międzypaństwowej komunikacji bez użycia słów. 

Drukuj tekst
Pokaż kod QR