Pokaz filmu "Uwolnić poród"
"Uwolnić Poród" (reż Toni Harman, Alex Wakeford) - 60-minutowy film dokumentalny formułujący kwestię porodu w kategoriach praw człowieka. Głównym wątkiem filmu jest historia węgierskiej położnej Agnes Gereb, skazanej za asystowanie kobietom w porodach domowych.
Jedna z kobiet, którą Gereb się opiekowała - Anna Ternovsky - zdecydowała się pozwać swój kraj przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Sprawa "Ternovsky przeciwko Węgrom" uświadamia, że prawo do podejmowania decyzji dotyczących porodu należy do podstawowych praw człowieka.
Film "Uwolnić poród" pokazuje, że jest to prawo powszechnie naruszane. Według Hermine Hayes-Klein, prawniczki i współorganizatorki konferencji "Prawa człowieka a poród", miliony kobiet poddaje się niepotrzebnym interwencjom, stosowanym z powodów finansowych lub dla wygody personelu, który często otwarcie się do tego przyznaje. "Do kobiet na całym świecie - mówi Hayes-Klein - zaczyna docierać, że poród nie musi i nie powinien tak wyglądać. Nadużycia wobec kobiet i lekceważenie ich nie są konieczną ceną za bezpieczeństwo porodu".
Hermine Hayes-Klein uważa, że dokument "Uwolnić Poród" oraz międzynarodowy multimedialny projekt One World Birth mogą przyczynić się do odnalezienia odpowiedzi na pytanie, jak zmienić system opieki okołoporodowej. Mogą także zapewnić wsparcie w powiedzeniu "stop" nadużyciom, których kobiety doświadczają podczas porodu i połogu.
Światowa premiera filmu odbyła się 20 września 2012 roku. Towarzyszyło jej tysiąc projekcji na całym świecie. Uwolnić Poród został pokazany także podczas Festiwalu Filmowym w Cambridge. Po filmie o prawach człowieka w kontekście porodu, porodach domowych i położnictwie będą rozmawiały: - Iwona Marczak (położna, założycielka Malinowej Szkoły Rodzenia, - Agnieszka Gajewska (literaturoznawczyni, autorka książki "Hasło: Feminizm", kierowniczka Pracowni Krytyki Feministycznej), - Natalia Rajncz -Matusiewicz (położna, która urodziła swoje dziecko w domu) - Małgorzata Stach (socjolożka, specjalizuje się w dziedzinie socjologii porodu).
Spotkanie poprowadzi Adriana Kovacheva
Zobacz www.kinomuza.pl