Wystawa Nazewnicze zabytki Poznania
Nazewnicze zabytki Poznania
8 października, godz. 17.00
w holu Biblioteki, ul Ratajczaka 38
Organizatorzy:
Zespół Onomastyczny przy Komisji Badań Regionalnych PAN w Poznaniu
Instytut Filologii Polskiej UAM
Biblioteka Uniwersytecka
Czy wiemy, co oznacza nazwa Poznań, dlaczego w Poznaniu z tramwaju wysiada się przy Bałtyku, skąd wzięła się nazwa Przepadek, gdzie na Starym Rynku jest ulica Kurzanoga i dlaczego Poznaniacy mówią o ulicy Święty Marcin a nie Świętego Marcina? Na te pytania starają się odpowiedzieć Autorzy wystawy.
Celem wystawy jest upowszechnienie wiedzy na temat przeszłości nazewniczej Poznania wraz ze wskazaniem pochodzenia poszczególnych nazw własnych i ich zmian strukturalnych, które dokonały się bądź spontanicznie, bądź na skutek urzędniczych postanowień.
Zwiedzający będą zatem mogli poznać znaczenie wielu poznańskich nazw lub po prostu poszerzyć swoją wiedzę na temat nazewniczej przeszłości miasta. W przystępny sposób poznańscy językoznawcy wyjaśniają pochodzenie nazw dzielnic, części miasta, jezior, rzek, ulic i budynków w rodzaju: Przepadek, Kurzanoga, Świętosławska, Sołacz, Nadolnik, Bogdanka, Apteka pod Złotym Lwem czy Abisynia. Opisy ilustrowane są materiałami ikonograficznymi ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej.
Adresatami wystawy są mieszkańcy Poznania, osoby zainteresowane historią miasta i interpretacją nazw różnych jego części. Organizatorzy liczą, że zaciekawi ona również mieszkających tu studentów, którzy z niektórymi nazwami zapewne zetkną się po raz pierwszy.
Zobacz www.lib.amu.edu.pl