Powiększ tekst

Debata z cyklu świat przedstawiony - Koniec i początek Kościoła

26.09.2012
18:00
CK Zamek, Sala pod Zegarem, ul. Św. Marcin
Wstęp wolny
Opis

"Świat przedstawiony" to cykl spotkań, którego celem jest konfrontacja różnych języków, narracji, strategii komunikacji społecznej wobec ważnego problemu współczesności.

Program składa się z 9 części, w skład każdej z nich wchodzi debata, warsztat (seminarium) i lekcje w poznańskich liceach.

Organizatorzy zapraszają na piąte spotkanie pt. "Koniec i początek Kościoła", w którym udział wezmą Tadeusz Bartoś, Wojciech Bonowicz i Jan Grzegorczyk.

Pytanie o zmiany w Kościele jest w Polsce także pytaniem o jeden z najważniejszych aspektów życia społecznego. Jak budować autorytet wewnątrz i na zewnątrz Kościoła? Czy w jego działalności da się przekonująco połączyć konserwatyzm etyczny z lewicowymi poglądami na gospodarkę? Czy wciąż można, nie rezygnując z tożsamości religijnej, współtworzyć język współczesnej filozofii, historii, myśli politycznej? A może miejsce Kościoła powinno być na marginesie sfery publicznej, skoro w polityce religijny coraz częściej znaczy skrajny?

Wojciech Bonowicz - poeta, publicysta, dziennikarz. Jako poeta debiutował w 1995 roku tomem "Wybór większości". Autor lub współautor wywiadów-rzek z o. Leonem Knabitem, Janiną Ochojską, Tomaszem Węcławskim i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Biografię księdza Tischnera jego autorstwa nominowano do Nagrody Literackiej NIKE (2001). Opracował również "Myśli wyszukane ks. Józefa Tischnera" i "Miłość nas rozumie", zbiór rozważań tego autora. Książka "Pełne morze" została nagrodzona w 2007 Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii "poezja". Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" oraz miesięcznikiem "Znak".

Tadeusz Bartoś w pracy naukowej specjalizuje się w myśli Tomasza z Akwinu. Przetłumaczył m.in. jego "Komentarz do Ewangelii Jana". W działalności publicystycznej dokonuje analiz teologicznych i filozoficznych problemów Kościoła katolickiego w Polsce, komentuje bieżące wydarzenia z życia Kościoła, m.in. na łamach "Gazety Wyborczej", "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku". Jest profesorem Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Wydana w 2008 r. książka "Jan Paweł II. Analiza krytyczna" stanowi polemikę wobec rozpowszechnionej w polskiej publicystyce oceny pontyfikatu Jana Pawła II.

Wstęp wolny

Drukuj tekst
Pokaż kod QR