Wystawa - Rzeczy mówią. 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu
Dokonano specjalnego wyboru przedmiotów i sposobu ekspozycji. Każdy z prezentowanych na wystawie obiektów opowiadać będzie własną historię, ale też historię ludzi, których losy były z nim w jakiś sposób związane. Poznać można będzie przedmioty szerzej - nie tylko poprzez ich wygląd.
Zgromadzenie pierwszej etnograficznej kolekcji Poznań zawdzięcza przede wszystkim zaangażowaniu i pasji Heleny Cichowicz (1860-1929). W 1910 r. założyła w Poznaniu Towarzystwo Ludoznawcze, w którym prezentowała zbiory swoje i Wiesławy (córki), pozyskane w trakcie licznych wyjazdów terenowych do wielkopolskich wsi. Helena Cichowicz była znaną działaczką społeczną, inicjatorką akcji charytatywnych i kulturalnych, była też spirytus movens otwarcia w naszym mieście w 1911 r. wspomnianej już pierwszej wystawy etnograficznej. We wrześniu to historyczne wydarzenie sprzed lat przypomni jubileuszowa wystawa Rzeczy mówią. 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu.
Autorzy wystawy pragną, by stała się ona pretekstem do szczególnej rozmowy o muzeum, jego znaczeniu, misji, o kolekcjach w nim gromadzonych, a za ich pośrednictwem także o człowieku, jak napisał bowiem francuski antropolog Claude Lévi-Strauss, w działalności muzeum nie chodzi wyłącznie o gromadzenie przedmiotów, lecz przede wszystkim o zrozumienie ludzi.