Festiwalu muzyki dawnej DAWNO, DAWNO... TERAZ!
"Dawno, dawno... TERAZ!" jest zupełnie nowym przedsięwzięciem na kulturalnej mapie Poznania i Wielkopolski.
Festiwal ten czerpie z dwóch podstawowych źródeł - pierwszym jest muzyka dawna, zarówno ta zapisana, jak i ta ocalona tylko w ustnej tradycji, rozumiana w jak najszerszy sposób.
Najszerszy - a więc muzyka rozciągnięta w czasie od "mroków" średniowiecza, do twórczości epoki klasycznej i kompozycji synów Jana Sebastiana Bacha włącznie. Ale także najszerszy w ujęciu geograficznym - muzyka, z której chcemy czerpać, to nie tylko tradycja europejska. Ma ona przeróżne oblicza i w tej jednej edycji nie sposób jej choćby zarysować. Muzycy mogą dotknąć miejsc i punktów w jej historii - reszta ma zależeć od nich. I tu dochodzi do głosu drugi aspekt, który ma współtworzyć wyjątkowy cel i sens festiwalu. Pragniemy, by dawna muzyka potraktowana została nie jako skansen, nie odtworzona linearnie, ale jako punkt wyjścia dla improwizacji współczesnego artysty. Nie tej przefiltrowanej przez romantyzm, spod znaku filharmonii, fraków i sal koncertowych z kryształowymi żyrandolami, ale tej otwartej i wyprzedzającej swój czas, odwołującej się zarówno do jazzowej, jak i klasycznej awangardy dwudziestego oraz obecnego stulecia. Ma to być tradycja żywa, a nie uwspółcześniona, stąd też pragniemy zapraszać tych, dla których jest ona fascynującym źródłem, ale którzy nie tylko muzyce dawnej poświęcają się na co dzień. Planujemy w przyszłych edycjach "Dawno, dawno...TERAZ!" ukazać także ten sposób jej interpretacji i improwizacji, który odwołuje się do ducha epoki spod znaku Jordi Savalla, Paolo Pandolfo, Fabio Biondiego i Hopkinsona Smith.
W tym roku mamy przyjemność przedstawić program mieniący się rozmaitymi kolorami i niezwykle zróżnicowany zarówno, jeżeli chodzi o muzyczne korzenie, do których sięgają zaproszeni muzycy, jak i o instrumentarium oraz miejsce prezentacji poszczególnych projektów. Mamy nadzieję, że uda się nam zaprosić Państwa by z całą naszą współczesną, zagonioną wrażliwością pochylić się nad fragmentami dawnej tradycji i zobaczyć, co nam po niej pozostało, co jest dla nas zrozumiałe i przystaje do czasów obecnych; co straciliśmy z dziedzictwa poprzedników, a gdzie staliśmy się bogatsi i pełniejsi.