Powiększ tekst
foto

IV Forteczny Weekend

28.04 – 29.04.2012
Poznań - Chartowo
Wstęp wolny
Opis

Główną atrakcją będzie pierwsza publiczna możliwość obejrzenia wnętrz fortu pośredniego IIa na Chartowie. Impreza po raz kolejny odbywa się w ramach akcji "Poznań za pół ceny!"

Jedenasta edycja Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego "Śladami Historii" przygotowanego przez stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań oraz Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami.

Początki poznańskiej twierdzy fortowej sięgają 1872 roku, kiedy to podjęto decyzję o modernizacji istniejących tutaj umocnień. Przeprowadzono ją według nowatorskiej wówczas koncepcji fortyfikacji - systemu fortowego ześrodkowanego. Polegała ona na budowie wokół miasta pierścienia samodzielnych dzieł przystosowanych do obrony okrężnej. W pierwszym etapie, w latach 1876-1883, zrealizowano dziewięć artyleryjskich fortów głównych oraz trzy artyleryjskie forty pośrednie oddalone od centrum o około 4-5 km wraz z siecią dróg dojazdowych. W drugim etapie realizacji poznańskiej twierdzy, w latach 1887-1896 zbudowano sześć fortów pośrednich nowego typu, samodzielną baterię oraz schrony międzypolowe, natomiast wszystkie wcześniejsze obiekty wzmocniono.

Obie imprezy są jak dotąd jedynymi cyklicznymi w Poznaniu, w trakcie których można od jedenastu lat zwiedzać niedostępne na co dzień dla turystów forty zewnętrznego pasa umocnień dziewiętnastowiecznej twierdzy. W tym roku główną atrakcją będzie wyjątkowa możliwość obejrzenia wnętrz fortu pośredniego IIa z lat 1887-1896. Jego zwiedzanie jest kontynuacją poprzednich imprez, zapoznających uczestników z podstawowymi typami obiektów poznańskiej twierdzy fortowej.

Na zwiedzających po raz pierwszy obiekt tego typu największe wrażenie zawsze wywołują rozmiary dzieł porównywalne z założeniami urbanistycznymi. Przykładowo najdłuższy podziemny chodnik fortu IIa liczy około 140 metrów, natomiast jego szerokość od strony miasta wynosi około 230 metrów - dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów. Mimo ogromnej kubatury jest on stosunkowo słabo widoczny z zewnątrz, gdyż nadziemie porasta bujna roślinność.

Program:

Sobota

- 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 - zwiedzanie fortu w grupach (zbiórka przed głównym wjazdem w pobliżu kościoła św. Marka Ewangelisty na os. Czecha).

Niedziela

- 9.30 - start tras rowerowych (zbiórka przed SP 3 w Luboniu w pobliżu skrzyżowania ulic Armii Poznań i Powstańców Wielkopolskich).

- 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 - zwiedzanie fortu w grupach

Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie. Wnętrza fortu nie są oświetlone więc prosimy o zabranie latarek. Przydadzą się również długopisy, gdyż po zakończeniu zwiedzania odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o fortyfikacjach.

Atrakcje: Oprowadzanie po forcie będzie odbywało się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy, zabytkowe pojazdy, stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka.

Zapisy: Aby wziąć udział w rajdzie konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na odpowiednią listę!Ilość miejsc w poszczególnych grupach jest ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń. Zapisując się prosimy podawać: imię, nazwisko, rok urodzenia i miejscowość zamieszkania: Zapisy: trasy piesze: e-mail: military_ak@op.pl, tel.: +48 784 971 205, +48 515 048 510, +48 608 896 000, rowerowe: tel. +48 609 144 509.

Dodatkowe informacje: www.tidgp.pl, www.tmmlsh.pl

Kontakt z organizatorami: Przemysław Maćkowiak, tel. +48 604 869 102

Drukuj tekst
Pokaż kod QR