Spacer po Cytadeli - śladami Fortu Winiary
Każdy poznaniak zna Cytadelę jako park i miejsce pamięci. My chcemy pokazać ją jako cień potężnego niegdyś fortu, doskonałego dzieła sztuki inżynierskiej. Opowiemy Wam czemu służył i jak wyglądał ten największy z europejskich fortów. Opowieści ubarwimy zaskakującymi anegdotami z różnych czasów. Będziemy rysować plany i pokazywać zdjęcia. Wyjaśnimy kwestię tajemniczych podziemnych tuneli. Opiszemy też, jakie błędy zawiera wydany niedawno Spacerownik Poznański, a także wyjaśnimy kim był niejaki Kaponier i dlaczego tak mało znana postać jest patronem najważniejszego ronda w naszym mieście ;)
Jeśli interesuje Cię:
- dlaczego Poznań był tak ważny dla Prusaków,
- do czego służyły te wszystkie gruzy na Cytadeli,
- co ma wspólnego Poznań z Hong-Kongiem,
- gdzie można zobaczyć ślady niemieckiego czołgu,
- którędy wjechały do fortu radzieckie czołgi w 1945,
- dlaczego Aleja Niepodległości jest taka łukowata,
- ile rzek płynie przez centrum Poznania,
- skąd wzięło się obelżywe "ty luju!"
- i o wiele więcej :)
Chodź na nami na niedzielny spacer! Spotykamy się u stóp schodów głównego wejścia do parku, w miejscu, gdzie zbiegają się Aleja Niepodległości i ulica Armii Poznań (tam, gdzie stoją armaty). Ruszamy zazwyczaj punktualnie o 11:00 - potem można nas złapać dzwoniąc na numer 606 702 966.
UWAGA! Pewne miejsca mogą być lekko podmokłe, więc prosimy o zabranie obuwia raczej w stylu turystycznym. Orientacyjny czas trwania spaceru to ok. trzech godzin
Zobacz reduta.org.pl