Powiększ tekst

Spotkanie z twórcami albumu Potrafimy zwyciężać - Powstanie Wielkopolskie

13.12.2011
17:00
Empik, ul. Ratajczaka 44
Wstęp wolny
Opis

Utwory na płycie utrzymane w różnej stylistyce muzycznej - od rocka, przez hip hop po reggae i rytmy folkowe - poświęcone są zwycięskiemu zrywowi niepodległościowemu u zarania II Rzeczypospolitej.

W przedsięwzięciu wzięło udział 10 wykonawców związanych z Wielkopolską m.in. Luxtorpeda, Marshantia Dorren, Babilon, The Sandals, Slums Attack i Nowy Folklor Afro-Polski.

"Celem tej płyty jest oddanie hołdu wszystkim walczącym, dzięki którym możemy dziś żyć w czasach, w jakich żyjemy. Zaproszeni wykonawcy bez zastanowienia przyłączyli się do projektu. Każdy miał za zadanie przygotować utwór opowiadający o kolejnym wydarzeniu z historii powstania, co skomponowało się w jedną całość" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej wydawca płyty, Małgorzata Kaczmarek. Jak dodała, płyta przeznaczona jest nie tylko dla Wielkopolan, ale do wszystkich Polaków, dumnych z historycznych zwycięstw. "Temat historyczny był wyzwaniem, ale jesteśmy zadowoleni z efektu finalnego. Ta muzyka mówi o radości, jaka była zaraz po Powstaniu Wielkopolskim" - powiedział reprezentujący reggae'owy zespół Erijef Massiv, Paweł Elbanowski.

"Nasz utwór +Hurra+ opisuje moment, gdy przywódcy z Poznania przekazali na prowincję hasło +nie należy dłużej czekać+, co dla powstańców z wielkopolskich miejscowości było sygnałem do ruszenia i walki z Niemcami. Jestem patriotą i jestem zainteresowany upamiętnianiem takich zdarzeń jak Powstanie Wielkopolskie. Ludzie interesujący się muzyką rockową mogą poprzez ciekawy utwór muzyczny zainteresować się opowiedzianą w nim historią" - powiedział PAP Wojciech Klessa z zespołu Babilon.

Na płycie - oprócz utworów - znalazły się m.in. fragmenty przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego czy słowa przysięgi powstańców. "To płyta na jaką od lat czekaliśmy. Opisuje ona powstanie w bardzo ciekawy sposób i oddaje towarzyszące mu emocje. Cieszymy się, że taka płyta pojawiła się na rynku i jesteśmy pewni, że zachęci ona młodych ludzi do zagłębienia się w historię naszego regionu" - powiedział o wydawnictwie Roman Grewling z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu; było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec Powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 r. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 r

Wstęp wolny

Drukuj tekst
Pokaż kod QR