Wyhaftuj się! - w ramach 4. Festiwalu No Women No Art
Udział w akcji może wziąć każdy. Prosimy o zabranie ze sobą igły z dużym okiem ;) Gniew wyrażamy, hałasując. Jeśli pozostają po nim ślady - to w postacizniszczonych przedmiotów, pobrudzonych ścian, siniaków. Agresywnesłowa wypowiada się szybko, na jednym wydechu, tak by natychmiast znalazły się na zewnątrz.
Haft wymaga czasu. Opanowania. Kojarzy się z serwetkami ozdobionymi delikatnym ornamentem. Złoszczenie się i haftowanie wydają się nie mieć wiele wspólnego. Może dlatego, zestawione ze sobą, pozwalają...... nawzajem wziąć się w nawias.
Projekt Moniki Drożyńskiej Wyhaftuj się! zachęca odbiorców do poeksperymentowania ze sposobami wyrażania emocji. Artystka problematyzuje przyjęte w kulturze metody radzenia sobie z nimi. Projekt pokazuje także arbitralność związanych z haftem konotacji. Haft to nie tylko czynność, to także stan ducha. Rytmiczne ruchy dłonią mają w sobie coś z mantry. Nakłuwanie tkaniny z ataku. Łatwo podlegająca automatyzacji aktywność zmienia stan umysłu. Pisząc o stanach hipnoidalnych, Freud zauważył: "Nierzadko, wydaje nam się, rozwijają się one z tak często występujących nawet u osobników całkiem zdrowych >>marzeń na jawie<
Zobacz www.nowomen-noart.pl