Powiększ tekst

Wystawa prac Wojciecha Siudmaka

27.05 – 20.10.2011
Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2
Wstęp wolny
Opis

Jest autorem rysunków i ilustracji do cyklu powieści science fiction Diuna Franka Herberta

Jego prace cechuje niezwykła wyobraźnia; tworzy na płótnie hybrydy ludzi i maszyn, kreśli wizje kataklizmów. Twórczość Siudmaka bywa ostro atakowana przez krytyków jako synonim kiczu, lecz zarazem jest uwielbiana przez publiczność.

Wstęp wolny!

Wojciech Siudmiak urodził się 1942 r. w Wieluniu, tam też się wychował i uczęszczał do szkoły podstawowej. Od 1956 r. uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1961 r. rozpoczął studia malarskie na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Tytuł magistra malarstwa uzyskał wraz z ukończeniem szkoły w 1966 r., po czym postanowił kontynuować doskonalenie warsztatu artystycznego we Francji. Rozpoczął więc studia w paryskiej Ecole des Beaux-Arts, ukończywszy które powrócił do kraju. Jednak we wrześniu tego samego roku postanowił kontynuować kształcenie artystyczne w Paryżu. Ukończył je w 1968 r. pozostając jednak na emigracji.

Uważany jest za czołowego reprezentanta realizmu fantastycznego. Realizm fantastyczny łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez Salvador Dali, Renè Magritte Siudmaka łączy z Dali wirtuozeria w dawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. Ponadczasowa, daleka od teoretyzowania i mody sztuka Siudmaka urzeka renesansową wirtuozerią i perfekcją, fascynuje wykraczającą poza normy wyobraźnią oraz bogactwem intelektualnym. To świat jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych konstrukcji o dziwnych i nieoczekiwanych splotach myślowych.

Wśród jego twórczości rządzi dewiza - "Tylko marzenie może przekroczyć niepokonalne bariery."

Od roku 1988 trwa seria wielkich wystaw retrospektywnych. Szczególnie prestiżowym i unikalnym pokazem była oficjalna wystawa zorganizowana z okazji wejścia w III Tysiąclecie na mitycznej - symbolizującej Paryż i Francję - wieży Eiffela. Niezwykle interesującą i pełną symboliki była także projekcja obrazów Siudmaka na fasadzie Medinet Habu świątyni Ramzesa III w Luksorze w Egipcie, w lutym 2000 r. W roku 2003-2004 miał miejsce cykl wystaw retrospektywnych Artysty w ośmiu Muzeach Narodowych w Polsce.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR