Festiwal Polskie Camino de Santiago
Orkiestra Kameralna l'Autunno zaprasza by wyruszyć w muzyczną drogę, szlakiem dawnego, średniowiecznego szlaku pątniczego.
W dalekim, hiszpańskim mieście Santiago de Compostela znajduje się grób św. Jakuba Większego, porywczego Apostoła. Sanktuarium stało się celem licznych pielgrzymek. Ich popularnośd rosła od czasów średniowiecza. Choć w tamtej epoce raczej trzeba mówić o ich niepopularności - wielomiesięczne (a czasem wieloletnie !) pielgrzymki zadawane były jako najbardziej surowe pokuty. W drogę do Santiago wyruszali również wybitni twórcy, m.in. św. Franciszek i Dante - autor Boskiej komedii. Kilka stuleci później Goethe napisze, że drogi św. Jakuba ukształtowały współczesną mu Europę. Dziś, po wizycie Jana Pawła II w Santiago w roku 1982 i ponownie w roku 1986, oraz po uznaniu przez Radę Europy Drogi św. Jakuba za pierwszy szlak kulturowy na Kontynencie, liczba samotnych pielgrzymów znów rośnie.Trakt - o czym mało kto pamięta - rozpoczynał się w Polsce. Obecnie odtworzony (oznakowany, z miejscami noclegowymi) prowadzi, jak dawniej do hiszpańskiego Santiago de Compostela.
Muzyka towarzyszyła od wieków niezwykłej podróży do grobu Apostoła. W samej Hiszpanii znajdziemy niezliczone muzyczne zabytki związane z Drogą. Trakt, jego idea, jest niezwykłą inspiracją aż do dziś. Renomowane zespoły takie jak Gabrieli Consort pod dyr. Paula McCreesha czy English Baroque Soloists pod dyr. Sir Johna Eliota Gardinera wyruszały w muzyczną drogę po hiszpańskim odcinku trasy. Tę ideę organizatorzy pragną przenieść na polską część szlaku. Kolejne kościoły na trasie i kolejne muzyczne spotkania. Muzyczna podróż, która odmienia.
W lipcu 2009 roku udało się zorganizować pierwszą edycję Festiwalu Polskie Camino de Santiago. Przygotowano 11 koncertów, z których większość odbyła się w kościołach i salach wypełnionych do ostatniego miejsca, a każdy skończył się owacją na stojąco. Sukces Festiwalu zachęca organizatoró do kontynuacji i rozwoju tego pomysłu.
Wstęp wolny
W programie:
Wacław z Szamotuł (ok. 1524 - 1560?)
Już się zmierzcha
Giacomo Puccini (1858 - 1924)
Chryzantemy
Stefan Bolesław Poradowski (1902 - 1967)
Suite l'antique
Andrzej Panufnik (1914 - 1991)
Suita staropolska
Ottorino Respighi (1879 - 1936)
Antiche danze ed arie per liuto, suita nr 3, op. 172
Benjamin Britten (1913 - 1976)
Simple Symphony, op. 4
Wacław z Szamotuł
Już się zmierzcha
Fragmenty poetyckie: R.M.Rilkego, T.S.Eliota, K.I.Gałczyńskiego, Cz.Miłosza, A.Zagajewskiego i in.