Wystawy w Galerii Starter
02-12.10 2009
Jakub Czyszczoń & Piotr Łakomy
POLSCY MALARZE POLSKIE OBRAZY
Wernisaż: 02.10 2009 o godz 19:00
Wystawa potrwa do 12 pażdziernika 2009, czynna w weekend w godz.: 15:00-18:00, w pozostałe dni po umówieniu telefonicznym: +48 603 363 408
Czyszczoń i Łakomy rozkręcają własne "Ferdydurke": ich malarski pojedynek jest inspirowany nie tylko podręcznikową wiedzą sprowadzoną do kilku prawd brzmiących jak przesądy, ale także podnosi problem cytatu, erudycyjnej aluzji przenoszącej obraz w sferę intelektualnej zagadki, jest zmaganiem z Konwencją, która przechodzi w ich rękach szereg mutacji.
23.10-13.11 2009
Lidia Krawczyk & Wojtek Kubiak
997
Kuratorka: Beata Nowacka-Kardzis
Wernisaż: 23.10 2009 o godz 19:00
Wystawa potrwa do 13 listopada 2009, czynna w weekend w godz.: 15:00-19:00, w pozostałe dni po umówieniu telefonicznym: +48 509 935 632
W Galerii Starter pokazane zostaną obrazy, fotografie oraz animacje wideo. Postaci na nich przedstawione są na różny sposób i w różnym stopniu zniekształcane: poprzez deformację twarzy, nałożenie maski (malowanie twarzy), dekonstrukcję (jeden portret malowany na kilkunastu blejtramach, powieszonych zupełnie przypadkowo układ szkiełek w kalejdoskopie). Zniekształcanie obrazów wizerunków wprost sugeruje tytułowe zaburzenia. Towarzyszą im niewielkich rozmiarów obrazy ze scenkami rodzajowymi z tzw. normalnego, zwyczajnego życia. Zestawienie obu rodzajów przedstawień zarówno potęguje ekspresję zaburzeń, jak i podważa wiarygodność realności scenek rodzajowych. Z kolei animacje wideo wyznaczają dwa obszary, w którym poruszają się artyści: osobisty oraz publiczny. Obszar osobisty dotyczy intymności oraz subiektywizmu postrzegania i odnosi się niezależnie do osoby Lidki oraz do osoby Wojtka, a także do ich wspólnej relacji (obszar osobisty-wspólny). Obszar publiczny dotyczy przestrzeni istniejącej niezależnie, bez względu na nich (i pomimo nich). O ile do opisania obszaru osobistego artyści w sposób oczywisty korzystają z wątków autobiograficznych, to przestrzeń publiczną określa projekcja wideo będąca animacją wizerunku Jean-Paula Satre'a. Nieprzypadkowo postać filozofa reprezentuje to, co publiczne. Parodiując jego wizerunek artyści dodają swój komentarz. Rozbiegany wzrok, nieskoordynowane ruchy oczami i głową sugerują, a właściwie kwestionują zasadność teorii jako systemu tłumaczącego funkcjonowanie rzeczywistości. Każdorazowa próba jej opisu okazuje się bowiem jeszcze jedną czysto intelektualną spekulacją. A życie toczy się... pomimo.
Pomieszczenia Galerii Starter zostaną zaaranżowane tak, aby widzowie mieli możliwość czynnego uczestniczenia w projekcie, w tym także dodawania własnych komentarzy.
Zobacz www.starter.org.pl