Międzynarodowe Triennale Rzeźby "Kryzys gatunku"
Międzynarodowe Triennale Rzeźby w Poznaniu jest cyklicznym przeglądem światowych tendencji i poszukiwań rzeźbiarskich, jednym z ważniejszych europejskich wydarzeń związanych z prezentacją rzeźby współczesnej.
Wypływa z ponad 30-letniego doświadczenia prezentacji rzeźby współczesnej w Poznaniu. Podczas ostatniego Triennale /2006/, prezentowane były prace ponad 80 rzeźbiarzy, wśród których byli m.in: Eugene Dodeigne /wystawa indywidualna/, Magdalena Abakanowicz, William Chattaway, Nicolas Alquin, Francois Weil, Mark Brusse, Yves Bodiou, Ousmane Sow czy Faust Cardinali.
Wystawy Triennale odbywają się w przestrzeniach monumentalnego gmachu Centrum Kultury "Zamek" /ostatniej w Europie rezydencji cesarskiej przebudowanej podczas wojny wg projektu Alberta Speera na rezydencję wodza III Rzeszy, nieznacznie zmodernizowanej po zakończeniu wojny/, w licznych salach, dziedzińcach oraz niekonwencjonalnych przestrzeniach ekspozycyjnych /w sumie ponad 5000 m²/, co pozwala na zbudowanie wyjątkowej prezentacji - zarówno ze względu na skalę ekspozycji, jak i możliwość nawiązania dialogu z historią miejsca.
Kuratorem Generalnym Triennale jest Robert Sobociński - wieloletni kurator przeglądów rzeźby w Poznaniu, artysta rzeźbiarz, autor rzeźb plenerowych i pomników, wystawiający w Polsce i za granicą - we Francji (m.in. Triennale Rzeźby i "Art Paris" w Paryżu), Belgii, Holandii, Niemczech.
Do zaproponowanego przez niego tytułu Międzynarodowego Triennale Rzeźby, Poznań 2009 - "Kryzys gatunku" - odniosą się zaproszeni do współtworzenia Triennale kuratorzy oraz artyści.
Szczegółowy program www.zamek.poznan.pl