Bitwa nad Bzurą. Ekspozycja w Muzeum Armii POZNAŃ.

09.09 – 31.12.2005

Ekspozycja przygotowana została dla uczczenia 66. rocznicy bitwy nad Bzurą, a dedykowana jest tym wszystkim, którzy podobnie jak gen. Kutrzeba, "starali się wykonać niewykonalny w 1939 roku obowiązek: obronę Polski".

Ekspozycja przygotowana została dla uczczenia 66 rocznicy bitwy nad Bzurą, a dedykowana jest tym wszystkim, którzy podobnie jak gen. Kutrzeba, "starali się wykonać niewykonalny w 1939 roku obowiązek: obronę Polski".

Ekspozycja przypomina największą bitwę kampanii wrześniowej stoczoną nad Bzurą przez Grupę Armii "Poznań" i "Pomorze" z przeważającymi siłami niemieckimi. Wystawa przywołuje tamte tragiczne dni wykorzystując materiały ikonograficzne, dokumenty (m.in. reprodukcje rozkazów, ulotek i odezw), a także elementy oporządzenia i umundurowania często pochodzące z pobojowisk znad Bzury. Do najcenniejszych znalezisk należy czerep polskiego hełmu broni pancernych, wydobyty z ziemi w okolicy wsi Chwalborzyce koło Dąbia nad Nerem, gdzie walki toczył 62 Dywizjon Pancerny Podolskiej Brygady Kawalerii. Jednym z ciekawszych, ostatnio pozyskanych przez muzeum eksponatów, jest niezmiernie rzadko obecnie spotykany moździerz piechoty wz.1931 "Stockes-Brandt" kal. 81mm, wyprodukowany w Pruszkowie przez Stowarzyszenie Mechaników Polskich z Ameryki S.A. w liczbie ok. 900 sztuk. Na wystawie zaprezentowano też, pochodzący z I wojny światowej, ciężki karabin maszynowy wz. 1914 "Hotchkiss" produkcji francuskiej. We wrześniu 1939 roku w broń tę wyposażono wielkopolskie bataliony Obrony Narodowej. Unikatowym urządzeniem jest również polowa łącznica telefoniczna ŁP-10 wz. 1928, skonstruowana w Wytwórni Aparatów Telegraficznych i Telefonicznych w Warszawie.

Kurator wystawy Jarosław Bączyk, aranżacja plastyczna Andrzej Bartkowiak

Otwarcie wystawy 9 września, g. 14:00.