grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Standardy retencji w mieście

Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej zapoznała się z zarządzeniem Prezydenta Miasta w sprawie przyjęcia "Standardów Retencji dla Miasta Poznania".

widok z lotu ptaka na tere leśny i łąki oraz zbiorniki wodne - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Zarządzenie zobowiązuje się miejskie jednostki organizacyjne, tj. podmioty zarządzające nieruchomościami w imieniu Miasta, komórki organizacyjne Urzędu Miasta Poznania oraz spółki miejskie do wprowadzenia zasad określonych niniejszym zarządzeniem. Przyjęcie Standardów ma na celu zrównoważone i zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi na terenie Poznania poprzez lokalną retencję i wykorzystanie rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury, pozwalające na minimalizację skutków zmian klimatu, a także poprawę stanu środowiska poprzez odpowiednie zagospodarowanie wody opadowej na obszarach zurbanizowanych. Podczas planowania, przygotowania i realizowania nowych inwestycji należy każdorazowo przewidzieć działania umożliwiające zagospodarowanie lub gromadzenie wód opadowych z wykorzystaniem rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury oraz określić funkcję i zakres inwestycji. Jednostki miejskie są zobowiązane do promowania i wdrażania zasad zawartych w przyjętych Standardach. Szczegółowo opisane standardy retencji stanową załącznik do zarządzenia. Nad przyjętym dokumentem pracował powołany przez prezydenta Zespół ds. opracowania standardów retencji dla Miasta Poznania, w skład którego weszli przedstawiciele: Wydziału Klimatu i Środowiska, Wydziału Urbanistyki i Architektury, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, spółek Aquanet i Aquanetu Retencja oraz Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. środowiska.

W dyskusji radni, m.in. przewodniczący Komisji Filip Olszak, podkreślali że istotna będzie skuteczność w realizacji przyjętych standardów i mobilizowanie podmiotów do ich wdrażania. Radny Michał Grześ sugerował, aby w działaniach retencyjnych stawiać na zbiorniki, Miasto preferuje jednak w pierwszej kolejności rozwiązania naturalne czyli tzw. błękitno zielona infrastrukturę. Radny Grześ zastanawiał się też, czy nie należało by w Poznaniu stworzyć jeszcze jednego sztucznego jeziora. Z tym pomysłem nie zgodził się Robert Kalak, przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Klimatu i Środowiska, zdaniem którego sztuczne jezioro jest również ingerencją w naturę, dlatego lepiej stawiać na lokalną retencję. Z kolei wiceprzewodniczący KDO Wiesław Rygielski prezentował opinię, że najlepszą formą retencji są naturalne mokradła.

oprac. red.