grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Porządkowanie spraw

Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji na posiedzeniu w dniu 20 marca zaopiniowała m.in. projekty uchwał porządkujące regulacje organizacyjne w miejskich jednostkach i programach.

Fragment mapy Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania - grafika artykułu
Żródło: ZGiKM GEOPOZ

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały uchylający uchwałę w sprawie tworzenia Mapy Miejskiej Poznania. Uchwała pochodzi z roku 1996. W obowiązującej wówczas sytuacji prawnej uchwała ta stanowiła wyłączną podstawę do tworzenia Mapy Miejskiej Poznania. W kolejnych latach rozwój technologii cyfrowych, wzrost zapotrzebowania na dane przestrzenne i związane z nimi usługi, nowe regulacje prawne na poziomie Unii Europejskiej spowodowały, że w polskim ustawodawstwie wprowadzano nowe przepisy prawne. W obecnym stanie prawnym i technicznym nie ma potrzeby tworzenia osobnej Mapy Miejskiej Poznania. Elementy ewidencji gruntów i budynków oraz bazy danych obiektów topograficznych stanowią warstwy w prowadzonym przez Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ Systemie Informacji Przestrzennej Miasta Poznania. Obowiązujące obecnie przepisy ustawowe normują szczegółowo kwestie dotyczące danych przestrzennych, w tym tworzenia i udostępniania usług mapowych, a możliwości techniczne zapewniają swobodę konfiguracji map o dowolnej tematyce i prowadzenie na ich podstawie złożonych analiz. Dlatego nie jest już uzasadnione, aby w obrocie prawnym pozostawała uchwała, której celem było samodzielne regulowanie kwestii danych przestrzennych na terenie Poznania i tworzenie mapy cyfrowej na jego potrzeby.

Pozytywną opinie uzyskał również projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany "Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Poznania". Miasto dokonało oceny aktualności i stopnia realizacji programu, oceniając że niezbędna jest aktualizacja części zapisów. Zmiany w programie mają pozwolić na zachowanie spójności i kontynuowanie podjętych działań, realizację nowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych oraz osiągnięcie założonych w programie celów rewitalizacji. Ponadto umożliwi potencjalnym beneficjentom ubieganie się o dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Projekt uchwały w sprawie nadania statutu Miejskiej Pracowni Urbanistycznej wynika z konieczności dostosowania postanowień statutu do obecnie obowiązujących regulacji prawnych, w tym ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Również w tym przypadku opinia Komisji była pozytywna.

oprac. red.