grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Architekt trzech epok

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej zawisła na ścianie kamienicy, w której mieszkał poznański architekt. W uroczystości odsłonięcia uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz i zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

livzna grupa osób w różnym wieku kobiet i mężczyzn stoi przed zabytkową kamienicą w jasnym kolorze - grafika artykułu
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej architekta Rogera Sławskiego, fot. Miasto Poznań

Roger Sławski urodził się 24 marca 1871 roku w Poznaniu. Studiował architekturę na politechnice w Charlottenburgu. Po kilkuletniej praktyce zawodowej w różnych częściach Niemiec i uzyskaniu niezbędnych uprawnień w 1904 r. wrócił do rodzinnego miasta. W okresie międzywojennym był naczelnikiem Wydziału Budownictwa w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej, później kierował Wydziałem Budownictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu i pełnił funkcję naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. Po wojnie nadal był zatrudniony w biurach architektonicznych. W 1951 r. pracował dla Międzynarodowych Targów Poznańskich, w latach 1951-53 kierował biurem projektów Pracowni Konserwacji Zabytków w Poznaniu.

Do najsłynniejszych projektów Sławskiego należą m.in. skrzydło "Bazaru", wejściowy pawilon PeWuKi, budynek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, dom akademicki przy al. Niepodległości, kościół św. Antoniego na Starołęce, budynek Banku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu w Kaliszu, kościół farny w Ostrowie Wielkopolskim czy dwory i pałace - np. w Starym Sielcu, Dłoni, Wolsztynie czy Swadzimiu.

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego została odsłonięta na ścianie kamienicy przy ul. Kościuszki 80, w której wybitny architekt mieszkał w latach 1945-1963. W uroczystości uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, członkowie rodziny architekta, dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego oraz członkowie Rady Osiedla Stare Miasto i mieszkańcy kamienicy.

- W jego pracy fascynujące było, że tworzył w trzech różnych epokach. Zaczął swoją aktywność zawodową jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Projektował też w okresie międzywojennym, a po zakończeniu okupacji konsultowane z nim były decyzje dotyczące podnoszenia Poznania ze zniszczeń wojennych - przypomniał wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

- Myślę, że to dobry zwyczaj, który warto pielęgnować, żeby w przestrzeni publicznej pojawiały się znaki obecności ludzi, którzy zbudowali to miasto. To pomaga naszej pamięci i buduje naszą tożsamość - podkreślał przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz.

Roger Sławski zmarł w 1963 r. Został pochowany na cmentarzu junikowskim. Od 2017 roku spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

oprac. red.