grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

"Nie tylko deszcz, wiatr i bloki"

Radny Artur Gumny złożył zapytanie w sprawie graficznej identyfikacji fyrtla Rataje.

Identyfikacja graficzna Osiedla Rataje w ramach projektu "Fyrtle" - na grafice bloki, tramwaj, drzewa i niska roślinność, spacerujący ludzie, niektórzy z parasolami, miejscowe opady deszczu - grafika artykułu
Identyfikacja graficzna Osiedla Rataje w ramach projektu "Fyrtle"

Radny odnosi się do projektu graficznego stworzonego w ramach projektu "Fyrtle". Dla każdego z 42 osiedli - jednostek pomocniczych stworzono identyfikację graficzną nawiązującą do historii, tradycji, charakterystycznych miejsc, czy obiektów danego osiedla. "Z przykrością muszę stwierdzić, że dla fyrtla Rataje nie nawiązano ani do historii ani też do charakterystycznych miejsc. Oglądając ratajską grafikę fyrtla można wywnioskować, że jest to najbardziej deszczowy i ponury rejon miasta z czym trudno się zgodzić." - napisał w zapytaniu Artur Gumny. Radny przypomina, że Rataje, to niegdyś wieś która słynęła z uprawy ziemi i hodowli warzyw, zamieszkała przez poznańskich Bambrów, a także mniejszość bułgarską. Symbolem nawiązującym do dawnych tradycji rolnych jest istniejąca konstrukcja po dawnej turbinie wietrznej, która została wpisana do rejestru zabytków, a także pojedyncza zabudowa folwarczna. Inne ślady historii Rataj i charakterystyczne obiekty wymienione przez radnego Gumnego to m.in.: budynek rodziny Ciesielczyków, kościół św. Rocha, kościół Nawiedzenia N.M.P., Park nad Wartą, czy Park Rataje ze skansenem kolei średzkiej. Na Ratajach działają liczne kluby kajakowe i wioślarskie, szkoła sportowa, której absolwenci są medalistami letnich igrzysk olimpijskich. Jest też gmach Politechniki Poznańskiej z charakterystycznym zegarem świetlnym. "Rataje to nie tylko deszcz, wiatr i bloki" - konkluduje Artur Gumny i zwraca się do prezydenta z pytaniem czy przewidziana jest rewizja ratajskiej grafiki.

W odpowiedzi Urząd Miasta przypomina, że w 2021 roku została uruchomiona strona internetowa fyrtle.pl, na której zamieszczone są logotypy poszczególnych osiedli. Wszystkie projekty grafik były przesyłane na etapie szkiców koncepcyjnych oraz finalnych propozycji do poszczególnych rad osiedli w ramach konsultacji prowadzonych przez Gabinet Prezydenta. Opinie i uwagi były także zbierane na podstawie ankiet oraz w trakcie spotkań i warsztatów z radnymi osiedlowymi. Podczas posiedzenia Zespołu Konsultacyjnego ds. jednostek pomocniczych Miasta, które odbyło się 25 maja 2021 r., przedstawiciele Gabinetu Prezydenta zaprezentowali film promocyjny z ujęciami osiedli oraz ilustracje i logotypy im dedykowane. W posiedzeniu brał udział m.in. Przewodniczący Zarządu Osiedla Rataje. Obecnie nie przewiduje się zmiany grafik osiedli w ramach projektu "Fyrtle", jednak w przypadku podjęcia jakichkolwiek prac w tym zakresie, Gabinet Prezydenta będzie otwarty na wszelkie sugestie dotyczące graficznej identyfikacji osiedli.

oprac. red.