grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Co dalej z ul. Dożynkową?

Radna Halina Owsianna interpeluje w sprawie stanu ulicy Dożynkowej.

Mapa geodezyjna z zaznaczoną ulicą Dożynkową i sąsiednimi ulicami - grafika artykułu
Mapa miejska ZGKiM GEOPOZ

Radna przypomina, że nie po raz pierwszy porusza temat ulicy Dożynkowej, która w jej opinii znajduje się w fatalnym stanie. Problemem jest fakt, że około 1/3 terenu ulicy jest własnością prywatną, ale Halina Owsinna podkreśla, że mieszkańcy oczekują konkretów. Kolejnym problemem jest parkowanie na ulicy, które sprawia, że jest ona nieprzejezdna dla większych pojazdów, a efektem jest rozjechana zieleń i niszczone krawężniki. Radna domaga się zabezpieczenia środków finansowych oraz podjęcie faktycznych działań i rozwiązań.

Urząd Miasta odpowiada, że sytuacja terenowo-prawna ulicy Dożynkowej rzeczywiście nadal nie została uregulowana. W dokumentach jako właściciele figurują osoby zmarłe i nie są znani ich spadkobiercy. Niestety uniemożliwia to wydanie przez Wojewodę Wielkopolskiego decyzji stwierdzającej przejście nieruchomości we władanie Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego za odszkodowaniem. Stan nawierzchni ulicy Dożynkowej jest na bieżąco monitorowany przez służby miejskie, które zlecają punktową naprawę jezdni.

Jeśli chodzi o parkowanie, Miasto wyjaśnia, że ulica Dożynkowa jest ulicą jednokierunkową o parametrach, które umożliwiają parkowanie na niej na zasadach ogólnych określonych w ustawie Prawo o ruchu drogowym przy zachowaniu możliwości bezpiecznego ruchu pojazdów. Jedynie na odcinku od ulicy Żytniej do Oziminy obowiązuje zakaz postoju. Przypadki nieprawidłowego parkowania, w tym parkowania zagrażającego bezpieczeństwu ruchu, utrudniającego ruch pojazdów lub pieszych, lub niszczącego zieleń przyuliczną, powinny być zgłaszane na bieżąco Policji lub Straży Miejskiej. Od 1 stycznia 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Straż Miejska odnotowała 17 interwencji w zakresie złego parowania pojazdów (średnio jedna interwencja miesięcznie). Najczęściej interwencje dotyczyły parkowania na chodniku przy niezachowaniu minimum 1,5 m przejścia dla pieszych. Z tego tytułu strażnicy nałożyli 9 mandatów karnych i pouczyli 1 osobę oraz wystawili 17 wezwań do złożenia wyjaśnień.

Obecnie Miejski Inżynier Ruchu prowadzi prace nad projektem stałej organizacji ruchu na obszarze ograniczonym ulicami: Owsianą, Winogrady, Zagonową i Starowiejską. Obejmuje on ulicę Dożynkową i porządkuje istniejące oznakowanie w obrębie istniejącej strefy ograniczonej prędkości. Projekt został przekazany władzom Osiedla Stare Winogrady z prośbą o uwagi. Na 2024 rok zabezpieczono środki finansowe w wysokości 100 tys. zł na realizację zadania pn. "Uporządkowanie i opracowanie nowej organizacji ruchu wraz z jej wdrożeniem dla obszaru ulic zawartych w kwartale Zagonowa/Winogrady/Owsiana/Starowiejska".

oprac. red.