Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Wszyscy mamy uprzedzenia

Każdego roku w pierwszych dniach grudnia Amnesty International organizuje maraton pisania listów, który odbywa się przy współpracy CIM Horyzonty oraz Galerii Miejskiej Arsenał. Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym zbliżającemu się maratonowi jest Żywa Biblioteka. W najbliższą sobotę Arsenał zamieni się w przestrzeń dedykowaną edukacji, dekonstruowaniu stereotypów, wymianie idei i przede wszystkim rozmowom.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Uczestnicy Żywej Biblioteki, czyli Czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać z reprezentantami środowisk, które doświadczają wykluczenia. Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie Żywej Biblioteki po przybyciu do Galerii otrzymają kartę biblioteczną, która umożliwi wybór Żywej Książki. Tegoroczna edycja zawiera aż szesnaście bloków tematycznych, między innymi "Romska artystka, "Próba samobójcza", "Kobieta niejednoznaczna", "Nie rób tego, bo coś Ci się stanie", "Matka dziecka nieheteronormatywnego" czy "Tacy jak oni chcą edukować Twoje dzieci". Następnie Czytelnik i Książka udadzą się do wspólnego stolika, który stanie się tymczasową przestrzenią do rozmowy. Dialog może trwać maksymalnie 30 minut - po upływie tego czasu Czytelnik wybiera następną Książkę i odbywa kolejną rozmowę.

Jak zaznaczają organizatorzy: "Czy nam się to podoba, czy nie, wszyscy mamy uprzedzenia. Nie możemy posiadać wiedzy o wszystkich i wszystkim wokół nas, więc nie możemy zakładać, że nie będziemy snuć domniemań na temat ludzi i rzeczy. Oczywiście ciężko jest przyznawać się do własnych uprzedzeń, a jeszcze ciężej jest nam oczekiwać, że ktoś z silnymi uprzedzeniami przyzna się do nich i skonfrontuje z nimi publicznie. Nikt nie chce być postrzegany jako osoba z uprzedzeniami i nikt nie chce się do nich przyznawać. Wolimy je ignorować, udawać, że ich nie posiadamy i nie chcemy być kojarzeni z osobami, które takowe mają. Obawiamy się bycia określonym jako rasista, homofob, seksista czy bigot. W przypadku tego spotkania, uprzedzenia, stereotypy i stygmatyzacje są w samym centrum metodologii. Dobrze jest posiadać uprzedzenia, co więcej, jest to wskazane."

Zadaniem Żywej Biblioteki jest zatem stworzenie przyjaznej przestrzeni umożliwiającą szczerą wymianę zdań, rozwianie wszelkich wątpliwości i znalezienie odpowiedzi na pytania, które tak często sobie zadajemy. To także jedyna w swoim rodzaju okazja do zadania sobie niezwykle ważnego pytania jak szeroka jest nasza tolerancja i w jakim stopniu przeplata się ona z akceptacją. To również kolejna akcja, która przypomina, że stereotypy nie dotyczą tylko światopoglądu jednostek, ale nader często są wynikiem społecznej stygmatyzacji.

Klaudia Strzyżewska

  • Żywa Biblioteka
  • Galeria Miejska Arsenał
  • 7.12, g. 14-18

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019