Centrum Inicjatyw Lokalnych docenione

Prezydent Jacek Jaśkowiak został nominowany przez mieszkańców do europejskiego konkursu "Innowacje w Polityce". Poznaniacy docenili działalność Centrów Inicjatyw Lokalnych. Dla Poznania to kolejna szansa na promocję miasta na poziomie europejskim.

Poznaniacy docenili działalność Centrów Inicjatyw Lokalnych - grafika artykułu
Poznaniacy docenili działalność Centrów Inicjatyw Lokalnych

Konkurs jest organizowany przez Instytut Innowacji w Polityce z siedzibą główną w Wiedniu. Celem przedsięwzięcia jest wyróżnienie polityków odpowiedzialnych za realizację projektów, które podnoszą jakość życia Europejczyków. Pod uwagę brane są nowe rozwiązania w ośmiu kategoriach: Społeczeństwo, Demokracja, Prawa Człowieka, Ekologia, Społeczność Lokalna, Miejsce Pracy, Dobrobyt, Jakość Życia.

W tym roku odbywa się trzecia edycja konkursu. W jego zeszłorocznej odsłonie Polska mogła poszczycić się ponad 60 prekursorskimi zgłoszeniami projektów. Osiem z nich dostało się do ścisłego finału, a gdańska inicjatywa Prezydenta Pawła Adamowicza "Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów" została wyróżniona główną nagrodą w kategorii - Prawa Człowieka.

Laureaci konkursu wezmą udział w uroczystej gali, która odbędzie się 3 grudnia w Berlinie. Nagrodzeni zostaną też zaproszeni do udziału w Akademii na Rzecz Innowacji - czyli długofalowym cyklu spotkań i warsztatów dla najbardziej innowacyjnych europejskich polityków. Udział w konkursie jest szansą na promocję gminy, miasta i województwa na poziomie europejskim.

Centrum Inicjatyw Lokalnych to program uruchomiony przez Gabinet Prezydenta Miasta Poznania. W tym roku odbywa się jego 4. edycja. Celem tej inicjatywy jest ułatwianie poznaniakom uczestnictwa w życiu społecznym. CIL to tworzenie odpowiedniego środowiska do wymiany doświadczeń i współpracy sąsiedzkiej oraz atrakcyjne zagospodarowanie czasu wolnego. Istotne jest też wzmacnianie postaw prospołecznych, inspirowanie mieszkańców do działania, udziału w konsultacjach społecznych czy wolontariacie.

-  Wsłuchujemy się w głos poznaniaków i dajemy możliwość realizacji ich pomysłów. Za pomocą regrantingu wspieramy inicjatywy oddolne. Stawiamy na odbudowanie więzi sąsiedzkich oraz aktywizację i integrację mieszkańców miasta. Program przynosi efekty. Coraz więcej grup angażuje się w działania na rzecz swoich lokalnych społeczności. Cieszymy się, że program Centrum Inicjatyw Lokalnych został dostrzeżony i doceniony - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Nominacja do konkursu "Innowacje w Polityce" to nie jedyne wyróżnienie, jakie spotkało program Centrum Inicjatyw Lokalnych. W tym tygodniu ogłoszono wyniki prestiżowego rankingu Forbesa "Miasta otwarte na ludzi". Poznań zajął zaszczytne pierwsze miejsce.  Kapituła konkursu doceniła zwłaszcza działalność Centrum Inicjatyw Lokalnych.

-  Imponujące są pozabudżetowe działania wspierające lokalne inicjatywy poznaniaków. Szczególnie ciekawe jest prowadzone przez miasto Centrum Inicjatyw Lokalnych. Poprzez tzw. realizatorów, czyli w praktyce organizacje pozarządowe, poszukuje miejscowych liderów, ułatwia kontakty, zwiększa integrację mieszkańców, zachęca do dyskusji o problemach, pomaga organizować się i rozwiązywać trudności. Przekazuje też na rzecz lokalnych organizacji pozarządowych dotacje, a te - jako podmioty bliższe miejscowym wspólnotom, lepiej znające ich bolączki i potrzeby - rozdzielają je dalej na konkretne, mniejsze inicjatywy - tłumaczy w analizie rankingu na stronie Forbes prof. Grzegorz Gorzelak, ekonomista, w latach 1996-2016 dyrektor Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

AJ